Gdy po długim dniu marzysz o chwili relaksu w domu, a zza drzwi co rusz dobiega kakofonia irytujących dźwięków, to znak, że warto zainteresować się parametrem izolacyjności akustycznej drzwi. Jak wybrać drzwi dźwiękoszczelne do bloku? Co daje nam dobra izolacja od hałasu z zewnątrz? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Drzwi dźwiękoszczelne do bloku – co daje ten parametr?

Dźwiękoszczelność, czyli inaczej izolacyjność akustyczna drzwi, określa, jaki poziom dźwięku dochodzącego z zewnątrz wytłumi przegroda, zanim dotrze on do naszych uszu. W opisach katalogowych drzwi zewnętrznych do mieszkania w bloku dźwiękoszczelność znajdziemy pod symbolem Rw. Parametr izolacyjności akustycznej wyraża się w decybelach (dB). Im wyższa wartość Rw, tym lepsza ochrona przed hałasem.

 

Jak odczytywać parametry akustyczne drzwi?

Przykładowo – jeśli drzwi dźwiękoszczelne do bloku mają Rw =30 dB oznacza to, że o tyle decybeli zmniejszą hałas z zewnątrz. Jeśli więc na korytarzu obok naszego mieszkania często toczą się rozmowy (60 dB), to drzwi o Rw =30 dB wytłumią ten dźwięk o tę wartość, czyli do poziomu 30 dB (cicha wymiana zdań), a drzwi o Rw =40 dB już do poziomu szeptu. To dużo czy mało? Porównajmy dane.

 

Jaki poziom dźwięku jest dla nas bezpieczny, a jaki powoduje dyskomfort lub zagrożenie dla zdrowia?

  • WHO uznaje, że średni bezpieczny poziom dźwięku, z którym obcujemy na zewnątrz i w dłuższym okresie czasu to 50 dB. 
  • W mieszkaniu wartości nie powinny przekraczać 30-35 dB, abyśmy mogli skutecznie się odprężyć lub realizować w skupieniu zadania przy pracy zdalnej. 
  • Aby odpocząć i zasnąć, powinno być jeszcze ciszej (ok 25 dB). 
  • Ekspozycja na dźwięk >55 dB będzie powodowała stres, irytację, trudność koncentracji, a także zwiększała ryzyko nadciśnienia, czy innych problemów ze zdrowiem. 

Nie bez przyczyny więc hałas uznawany jest za niebezpieczne dla naszego zdrowia zanieczyszczenie środowiskowe.

 

Przykładowe i uśrednione wartości dB dla różnych aktywności, które możemy słyszeć z naszego mieszkania

Inwestycja w drzwi akustyczne do mieszkania w bloku, gdzie rezydujemy lub pracujemy, przyniesie ulgę od powtarzających się nieustannie hałasów, które znamy z naszej codzienności, takich jak:

  • ok. 40 dB – winda w nowoczesnym budownictwie dobrze wygłuszona, 
  • ok. 55 dB – standardowa winda w bloku starszego typu,
  • 40-60 dB – kroki na klatce schodowej – (w zależności od obuwia i rodzaju podłogi, np. kroki w obcasach na betonowej posadzce mogą być głośniejsze),
  • ok. 60 dB – normalna rozmowa, 
  • ok. 70 dB – krzyki, praca odkurzacza, głośna muzyka uciążliwa zwłaszcza wieczorem, trzaskanie drzwiami,
  • 80-90 dB – szczekanie psa, ruch uliczny, praca urządzeń (np. wiertarki). 

Drzwi akustyczne do bloku – jakie Rw?

  • Izolacyjność akustyczna drzwi wejściowych do mieszkania w bloku powinna być na poziomie co najmniej 30-35 dB. 
  • Dla pełnego komfortu warto celować w modele o izolacji 40 dB lub wyższej, zwłaszcza gdy mieszkamy na parterze, blisko windy, lub gdy na korytarzu znajduje się wiele mieszkań, głośni sąsiedzi, czy prowadzone są częste remonty.

WAŻNE! Pamiętaj też, że wybór drzwi akustycznych do bloku nie sprawi, że w mieszkaniu nic nie będzie słychać. Standardowe hałasy będą natomiast znacznie wytłumione i szybko zapomnisz o wcześniejszych uciążliwościach, ciesząc się komfortem. 

 

Co wpływa na poziom izolacji akustycznej drzwi?

Jak wybrać drzwi dźwiękoszczelne do bloku? Na co zwrócić uwagę poza wartością Rw?

  • Konstrukcja skrzydła – grubość ≥54 mm, wypełnienie pełne, wkład wielowarstwowy i rdzeń z materiałów akustycznych. 
  • Ościeżnica – wykonana z solidnych materiałów niwelujących mostki akustyczne i zamontowana na pianę akustyczną
  • System uszczelek –  na całym obwodzie drzwi, wraz z uszczelką progową i w przyldze drzwi, eliminują szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą. 
  • Przeznaczenie drzwi – wybieramy kategorię drzwi zewnętrznych do mieszkania w bloku, czyli drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe akustyczne.

 

Przykład drzwi dźwiękoszczelnych do bloku

Jednym z popularnych modeli drzwi dźwiękoszczelnych do bloku wśród klientów salonu Adwil jest linia PROTECT (Wikęd). To bezpieczne drzwi specjalistyczne zaprojektowany specjalnie do zastosowań jako drzwi wewnątrzklatkowe. Deklarowany poziom Rw to aż 43 dB, co oznacza, że przy natężeniu dźwięku na poziomie 60 dB hałas do naszych uszu dotrze dźwięk o wartości zaledwie ok. 17 dB – czyli poziom umożliwiający sen i relaks. 

 

Drzwi akustyczne PROTECT

Za wysokie parametry izolacji akustycznej odpowiadają przede wszystkim: 

  • ościeżnica stalowa „11” ze wzmocnieniem po stronie zamkowej, 
  • skrzydło drzwiowe o grubości 64 mm z uszczelką, wielowarstwowym wkładem oraz ramiakiem z drewna klejonego, 
  • próg aluminiowy z uszczelką, 
  • dopasowane okucia. 

Drzwi akustyczne linii PROTECT można zamówić także w wariancie antywłamaniowym i/lub przeciwpożarowym.

 

Cisza na wyciągnięcie ręki

Czy warto wybrać drzwi dźwiękoszczelne do bloku? Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady i rekomendacji modelu, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Adwil.