Jakie drzwi wewnętrzne do domu jednorodzinnego?


16 listopada 2020

Ponadczasowe białe drzwi przylgowe? Klasyka litego drewna z ościeżnicami? A może przesuwne drzwi z okleiną lub minimalistyczne piękno aluminium i szkła? Jakie drzwi wewnętrzne do domu jednorodzinnego wybrać, gdy rynek oferuje tyle możliwości? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i na co koniecznie zwracać uwagę.

Drzwi wewnętrzne do domu jednorodzinnego wybierz już na etapie projektu

Montaż drzwi wewnętrznych do domu jednorodzinnego to zazwyczaj końcowy etap prac wykończeniowych przy budowie lub remoncie domu. Ale wybór odpowiedniego modelu warto rozważyć już podczas projektowania własnych czterech kątów lub początkowych prac budowlanych. Pozwoli to zagwarantować właściwą szerokość i wysokość otworów drzwiowych oraz odpowiednie posadowienie węgarków. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami lub łataniem nieszczelności między ścianą a ościeżnicami w końcowej fazie prac.

Drugi ważny element do monitorowania podczas prac ekipy budowlanej to pomiar drzwi wewnętrznych. Wymiary najlepiej zebrać po etapie prac mokrych (wylewki i tynkowanie), weryfikując na bieżąco, czy grubość ścian w całym obwodzie drzwi jest równa i czy są rzeczywiście proste w pionie. Dokonując pomiarów pamiętajmy też, by ująć wysokość planowanej podłogi. Niezależnie, czy decydujemy się na parkiet, deski, beton lub kafle, warto odliczyć grubość materiału przewidzianego na podłogę od całości wymiaru otworu drzwiowego. Odpowiednie otwory i wymiary na etapie budowy to jedno. Drugim równie ważnym aspektem jest decyzja designerska. I tu producenci prześcigają się w atrakcyjnych rozwiązaniach.

Jakie drzwi wewnętrzne do domu jednorodzinnego wybrać– modele, style, aranżacje

Drzwi wewnętrzne do domu jednorodzinnego dobieramy pod kątem kilku istotnych parametrów. Ze względu na system otwierania/zamykania wybieramy drzwi rozwiewne lub przesuwne. W zależności od oczekiwanego stopnia zespolenia ze ścianą możemy zdecydować się na tradycyjne drzwi rozwiewne przylgowe z widocznymi bocznymi zawiasami lub nowoczesne drzwi bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami, skrzydłem zlicowanym z ościeżnicą i zamkiem magnetycznym.

Przy drzwiach przesuwnych do naszej decyzji aranżacyjnej pozostaje, czy mają być one naścienne (system przesuwu widoczny na ścianie) lub ukryte w kasecie (drzwi chowają się w ścianę). Mamy także możliwość wyboru rodzaju ościeżnicy (prosta, regulowana) lub skorzystać z opcji drzwi z ukrytą ościeżnicą, gdzie skrzydło zlicowane ze ścianą, można pomalować na ten sam kolor.

Poza systemem otwierania i rodzajem ekspozycji na ścianie, decydujemy o materiale, z którego wykonane są drzwi wewnętrzne do domu jednorodzinnego. Może to być przykładowo: lite drewno, płyta MDF, płyta wiórowa, szkło, aluminium. Dodatkiem do wypełnień są różnorodne okleiny (laminat CPL, fornir) które wraz z kolorem nadają drzwiom indywidualny charakter. Na koniec do wyboru pozostają nam niezbędne akcesoria – klamki, szyldy, zamki, samozamykacze, otwory i podcięcia wentylacyjne.

Drzwi wewnętrzne ADWIL

W swej ofercie proponujemy wewnętrzne drzwi DRE, Pol-Skone i Porta. Stawiamy na wysoką jakość wykończenia, komfort użytkowania, praktyczne rozwiązania i atrakcyjny design. Klienci, którzy zdecydują się u nas na zakup w pakiecie okien, bram garażowych i drzwi zewnętrznych, otrzymują rabat na wybrane drzwi wewnętrzne. A dlaczego jeszcze opłaca się wybrać komplet stolarki otworowej od jednego dostawcy? Pisaliśmy o tym w osobnym poradniku [LINK, na słowie „poradniku”] Zapraszamy do tczewskiego salonu ADWIL, gdzie czeka na Państwa bogata ekspozycja modeli drzwi wewnętrznych do domu jednorodzinnego, mieszkania w bloku, biura, czy zakładu produkcyjnego.